top of page

Taş bir malzeme!

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2020


Okul öncesi eğitimde çocukların sağlığını ve güvenliğini riske atmayacak “her şey”, onların gelişim ve öğrenim süreçlerini destekleyecek bir materyale dönüşebilir.


Doğa, bu materyalleri sınırsızca bizlere sunan en zengin kaynaktır elbette. Yapraklar, ağaçlar,  kum, toprak, kil, kurutulmuş meyve, sebze ve çiçekler, odun parçaları, kozalak, deniz kabukları, ve her türden taşlar ilk akla gelenlerden bazıları...


Taş, okul öncesi eğitimde başlı başına bir eğitsel materyaldir. Çeşitleri, renkleri, özellikleri, dayanıklılığı, yüzeyleri, boyutları, coğrafi ve iklim koşullarına göre farklılıkları, ısıları…


Farklı yaş gruplarında taşlarla yapılabilecek çalışmalar neler olabilir? İşte birkaç öneri:


Anasınıfı öğrencileri için etkinlikler;

Farklı yüzeylere sahip taşlar yan yana dizilir. Çocuklar fırça ve su kullanarak bu taşların üzerlerine istedikleri şekilde resim- çizim yaparlar. Daha sonra hangi taşın yüzeyinde suyun ne kadar kaldığını gözlemlerler. Daha sonra her bir taşın yüzeyini peçeteyle bastırarak emilen su miktarını gözlemlerler. Taşların özelliklerinin, suyun emilimini nasıl etkilediğini gözlemlemiş olurlar.


Orta yaş grubu öğreciler için etkinlikler;

Taşların bir veya iki özelliğine  göre örüntü oluşturma çalışması yapabilirler (renk, yüzey, büyüklük vb.)


Küçük yaş grubu öğreciler için etkinlikler;

Taşın bir özelliğine göre gruplama çalışması yaparlar. Küçük taşlar bir kutuya, büyük taşlar diğer kutuya konulabilir.


Oyun grubu yaş grubu öğreciler için etkinlikler;

Taşların yüzeylerine avuçlarıyla, parmaklarıyla ve ayaklarıyla dokunurlar. Daha sonra bu taşları parmak boyaları kullanarak istedikleri gibi boyarlar.


Çevrenizden, yaz tatilinde gittiğiniz sahilden taş toplayarak bu etkinlikleri evinizde çocuklarınızla uygulayabilirsiniz.


Her zaman dediğimiz gibi, şimdi de;

OKUL ÖNCESİ ÖNCELİĞİMİZ OLSUN!


Eğt. Uzm. Tuba Eren Öcal

Atölye Kuşağı Anaokulu Kurucu / Müdür

20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Reggio Emilia ilhamlı...

2019-2020 ara dönem ve 

2020-2021 dönemi kayıtlarımız devam etmektedir. 

0216-455-30-30 / 0546-912-11-77

Vizyonumuz

Faaliyet gösterilen bölgelerde yaşayan velilerin ilk sırada tercih ettiği, oyun ve alternatif eğitim yaklaşımlarıyla yetişen mutlu çocukların anaokulu olmak.

bottom of page